Jak ustalić Domowe Zasady Ekranowe?

Nasza pamięć bywa ulotna i choć czasem może się to wydać bezduszne (albo przypominać zachowanie Sheldona z „Teorii wielkiego podrywu”) to warto spisać wspólne ustalenia dotyczące korzystania z urządzeń ekranowych, aby

  • uniknąć nieporozumień
  • w razie wątpliwości móc wrócić do wspólnych ustaleń
  • pokazać dziecku, że traktujemy je poważnie

Pamiętaj, by Twoje dziecko miało realny wpływ na treść Waszych ustaleń – jeśli tylko Ty będziesz nakazywać i zakazywać, wówczas będą to Twoje zasady, a nie Wasze.

Wspólne ustalenia mają o wiele większą moc – w przypadku konfliktu lub mocno emocjonalnych wątpliwości, będziesz mógł odnieść się do wspólnych zasad mówiąc „przecież sam tak zdecydowałeś”.

Smarty przeprowadzą Cię przez serię pytań, które pomogą Wam ustalić Domowe Zasady Ekranowe. Jeśli chcesz poczytaćo więcej o tym temacie, to możesz zerknąć na mój wpis Zasady bezpiecznego korzystania z telefonu przez dzieci.

Poniżej znajdziesz pliki PDF pomagające Ci uporządkować Domowe Zasady Ekranowe na dwa sposoby:

  1. Rodzinny Kontrakt Telefoniczny to plik, który zawiera zbiór zasad, a Waszym zadaniem jest uzupełnienie szczegółów (np. godzina odkładania telefonu na miejsce, ilość gier…) Jest on przygotowany w wersji dla dziewczyny i chłopca i zawiera także zobowiązania rodzica
  2. Domowy Kodeks Cyfrowy to pusty arkusz, w którym Wy sami wpisujecie zasady, które chcecie ustalić w Waszym domu.

W naszym domu zastosowaliśmy Kontrakt, ale to od Ciebie zależy, co wybierzesz.

Pobierz Domowe Zasady Ekranowe w formie:

Kontakt

Jeśli masz pytania związane ze Smartami – napisz, postaramy się pomóc.